Уважаеми колеги и приятели, представяме случай на оптичен неврит, асоцииран с Епщайн-бар вирус при дете на 5г., диагностицирано и лекувано в детското очно отделение към УМБАЛ ,, Александровска".
На фундус снимките: Наблюдава се изразен двустранен едем и хиперемия на папилите и тортуозитет на съдовете.
Възпаленито на очния нерв беше случайна находка при преглед по повод нововъзникнал страбизъм(есотропия). Месец преди прегледа, детето прекарало вирусна инфекция с уголемени лимфни възли и висока температура. Назначи се спешен ЯМР на главен мозък и орбити за изключване на обемен процес. Установиха се лимфоцитоза и положителна вирусология за Епщайн-бар вирус (EBV VCA IgM- 27.4 (<16neg >22pos.) EBV VCA IgG- 106.8 (<16neg >22pos.) EBNA IgG- 86.1 (<16neg >22pos). В хода на лечение, зрителната острота на детето се подобри от 0.5 до 1.0 за двете очи.
Папилитът е възпаление на вътреочната част на зрителния нерв, при което дискът на зрителния нерв изглежда едемен и хиперемиран. При децата папилитът по-често е двустранен и е в резултат на вирусна генеза, но може да се асоциира с риск за отключване на демиелинизиращ процес- множествена склероза/ синдром на Девик.
Епщайн барр-вирус (ЕБВ) е ДНК-вирус от херпетичното семейство и основен причинител на инфекциозна мононуклеоза(ИМ). Инфекцията се разпространява предимно чрез слюнката. Най-честите симптоми са възпалено гърло, лимфаденопатия, температура и увеличени сливици. По-рядко се наблюдава петехиален обрив по небцето, хепато- и спленомегалия, жълтеница, повишени чернодробни ензими.
Диагнозата на ИМ се поставя клинично и серологично. Серологията на Епщайн бар вирус включва хетерофилни антитела (бърз тест за ЕБВ)- знак за остра инфекция, антитела към вирусния капсиден антиген( VCA- IgG и IgM)-
знак за формиране на имунитет и антитела към ядрен антиген(EBNA), появяващи се поне 4-8 седмици след началото на симптомите- знак за преминаваща
или преминала инфекция. Характерните лабораторни изменения са позитивна серология(VCA-IgM IgG, EBNA) и поне 50% лимфоцитоза с поне 10% атипични лимфоцити.
Оптичният неврит при деца е по-често двустранен, с вирусна генеза и добра прогноза. Появата на очен проблем, свързан с намалено зрение може да предизвика манифестиране на скрито кривогледство(преминаване на фория в тропия).
Харесайте страницата ни
Пишете ни на bddnophthalmology@gmail.com
Подкрепете дейността на БДДНО(банковата сметка в ОББ: BG18UBBS80021027785550)
Comments