top of page

Недоносено бебе с Ретинопатия на недоносеността (РН)- III степен



🌞 Българско дружество по Детска офталмология, Невроофталмология и Офталмогенетика представя клиничен случай на недоносено бебе с Ретинопатия на недоносеността (РН)- III степен, което получи шанс за зрение след успешна лазертерапия на двете очи в УМБАЛ ,,Александровска".🌞

❗️❗️❗️ На скрининг за ретинопатия на недоносените подлежат всички бебета, родени с тегло под 1500гр., преди 32-ра гестационна седмица и деца с тегло между 1500 и 2000гр. в риск (хипотрофия и продължително кислородолечение).

✅ Клиничен случай: Касае се за бебе, родено в 27-ма г.с. с тегло 1260гр. След раждането е поставено в кувьоз с назална апаратна вентилация. След проведен профилактичен скрининг за РН е установена III-степен по тежест РН на двете очи. Проведена е спешна лазертерапия на двете очи с обработване на рисковите участъци.

📷 На снимките: Вал с фиброваскуларна пролиферация във II и III зона преди и след лазертерапия на Д.О. и Л.О. 📷

▶️ Ретинопатията на недоносеното (РН) е сред водещите причини за детска слепота. Касае се за тежко офталмологично заболяване, засягащо преждевременно родени деца с ниско тегло.

▶️ РН е описана от Terry през 1942г. като ,, ретролентална фиброплазия".

✅ С подобряването на качеството на неонаталната грижа се повишава преживяемостта на деца с все по-ниско тегло. Поради незрялостта на техния организъм, тези деца често се нуждаят от продължително лечение в кувьоз и различни спасителни процедури.

✅ Ключови рискови фактори, водещи до развитие на ретинопатия са ниското тегло при раждане, гестационната възраст, високи и нерегулирани дози кислород след раждането и флуктуациите в кислородните концентрации.

▶️ Ретиналните съдове започват да се развиват през 14-16 седмица от ембрионалното развитие и около 22-г.с. се завършва васкуларизацията на задния полюс. След това ангиогенезата продължава към периферията, стимулирана от съдово-ендотелния-растежен фактор(VEGF), предизвикващ миграция на ендотелни клетки.

▶️ Ретинопатията на недоносеното се типизира по локация (зона I, II, III) и се стадира по тежест(от I-VА/VC степен).

❇️ Локация: В описанието на РН, ретината се подразделя на три зони с цел стандартизация на локализацията на дефекта. Тъй като васкуларизацията започва от диска на зрителния нерв(ДЗН), той е поставен в центъра.

▶️ I зона включва кръг с център- ДЗН и радиус- два пъти разстоянието от ДЗН до макулата.

▶️ II зона включва кръг от ретината от ръба на зона I, с радиус, равен на разстоянието от центъра на ДЗН до назалната ora serrata( най-периферната точка на ретината).

▶️ III зона включва останалата темпорална част от ретината, с формата на полумесец.

❇️ Стадиране: Васкуларизацията на ретината е непълна преди развитието на РН(стадий 0).

▶️ Стадий 1: Наличие на демаркационна линия, разделяща аваскуларната от васкуларизираната ретина.

▶️ Стадий 2: Формиране на вал, проминиращ над нивото на ретинната плоскост и произхождащ от демаркационната линия.

▶️ Стадий 3: Екстраретинална Фиброваскуларна пролиферация: Наличие на неоваскуларизация, прорастваща към стъкловидното тяло

▶️ Стадий 4: Частично отлепване на ретината( ст.4А- извън фовеята, стадий 4Б- включващо фовеята)

▶️ Стадий 5: Тотално(фуниевидно) отлепване на ретината( ст.5А- с визуализация на ДЗН, ст.5Б- с фуниевидно отлепване на ретината и липса на визуализация на ДЗН и 5С- наличие на допълнителни усложнения в предния очен сегмент- лещена дислокация, плитка предна камера, сраствания и др.

▶️ "Плюс болестта" е особена форма на РН, която се характеризира с допълнителните съдови абнормалности.

▶️ Агресивната РН се характеризира с локализация в задния полюс (зона I и II), наличие на плюс болест и тежко протичаща РН с лоша прогноза.

❇️ Съвременното лечение включва лазертерапия с обработване на рисковите зони, криотерапия и интравитреална апликация на анти-VEGF медикаменти.

❗️❗️❗️ Успехът от лечението зависи от тежестта на заболяването при поставянето на диагнозата. Профилактичният скрининг за РН на таргетните групи недоносени е задължителен в съвременния свят!


Литература:

1.)TERRY TL. Retrolental fibroplasia. J Pediatr. 1946 Dec;29(6):770-3. doi: 10.1016/s0022-3476(46)80009-x. PMID: 20277990.

2.) Darlow BA, Gilbert C. Retinopathy of prematurity - A world update. Semin Perinatol. 2019 Oct;43(6):315-316. doi: 10.1053/j.semperi.2019.05.001. Epub 2019 May 10. PMID: 31151777.

3.) American Association of Ophthalmology staff:

Aaron M. Miller, MD, MBA, FAAP, Edward Stevenson, MD, K. David Epley, M.D., Matthew S. Pihlblad, MD, Koushik Tripathy, MD (AIIMS), FRCS (Glasgow), S. Grace Prakalapakorn, MD, MPH, Mary Elizabeth Hartnett, MD, Jennifer I Lim MD, Krista Heidar, MD

コメント


bottom of page